Jak vyrobit vodu?

Kterak na vodu

Přátelé,

     Také se vám libí diorámata s vodními toky, jezírky, rybníčky, potůčky, případně kalužemi? Mně teda strašně, protože voda takové dioráma , podle mého názoru, krásně oživí. No ale proč sem o tom začal. Rád bych vámi totiž podělil o to, jak dělám vodu já.

     Nebudu nijak dlouze popisovat své trampoty, jak jsem s "děláním" vody začínal a které materiály jsem na ni vyzkoušel a rovnou přejdu k metodě, která se mi osvědčila nejlépe.

     Tak tedy nejdůležitější věcí k tvorbě dokonalé imitace vody je dle mých zkušeností dvousložkový dokonale čirý epoxid. Takový epoxid seženete v modelářských prodejnách specializovaných na létající modely. Tento epoxid se vyrábí v několika typech dle doby tuhnutí. Tuším, že se vyrábí 12, 30 , 60 i víceminutový. Já osobně používám ten 30 minutový, později pochopíte proč.

     Při tvorbě diorámat s vodou, nejprve dokončím celý podklad pro dané dioráma a to i včetně posypů.

     Pak se věnuji plochám, které mají být pokryty vodou a budoucí dno vybarvím v patřičném odstínu, většinou zelenohnědém. Po dokonalém zaschnutí podkladu začínám aplikovat vodu z epoxidu.

     Vzhledem k tomu, že obě složky epoxidu jsou dodávané v balení 1:1, je jejich dávkování před smícháním velice jednoduché. Pokud nechcete realizovat vodu úplně čirou, doporučuji jednu složku epoxidu před smícháním lehce dobarvit do požadovaného odstínu. Trošička modelářské, nebo olejové barvy bohatě stačí. Po aplikaci epoxidové směsi máte asi tak dvacet minut, ve kterých epoxid tuhne a tudíž je na něm možno pomocí špachtle, dřívka nebo drátu tvarovat požadované zvlnění.

    Po úplné ztuhnutí epoxidu, můžete například hřebeny mořských vln nebo zčeřenou vodu dobarvit bílou barvou. Pro lepší vzhled hladiny doporučuji na závěr vše ještě přelakovat lesklým lakem.

     Pokud chcete do vody ponořit nějaký model, případně jiný předmět, tak to není žádný problém.

     Klidně ho přilepte na dno a okolo něj nalijte epoxidovou směs, nebo ho v případě člunů jednoduše položte na čerstvou hladinu. Jediným problémem je, že epoxid má tendenci vzlínat po stěnách, proto je ho potřeba od těchto míst před úplným zatuhnutím odtlačit.

     Zrealizovat dokonalou imitaci vody není opravdu jednoduché a rozhodně to není levná záležitost, ale myslím si, že výsledek v podobě diorámatu, například s mořským příbojem , stojí za to.

Posuďte sami, jak se podařilo vytvořit vodu mně.

Overlord