Profily - ”L,U,C,I”

     Při stavbě modelu DIAMOND T 975 PONTOON jsem narazil na problém, jak nejlépe “ modelově “ zhotovit různé profily tak, aby jejich pevnost v ohybu a v krutu byla dobrá a přitom vhled nosníku byl z modelářského hlediska co nejpřijatelnější. Nabízelo se mi řešení zhotovit je ohnutím mosazného, či hliníkového plechu, ale výsledek nebyl příznivý. Hrana ohybu neměla ostrý úhel a při delším profilu se nadalo bezpečně zajistit, aby byl nosník ze všech stran rozměrově správný. Po zkušenostech z práce s plastikovými deskami o tloušťce 0,2 mm jsem sáhl po tomto materiálu.

Řešení spočívá v zajištění 2 základních podmínek:

1)Jednotlivé díly profilu lepit akrylátovým lepidlem s jemným a přesným dávkováním lepidla přesně tam, kam potřebuji.

2)Přesně nařezat z plastikové desky o tlouštce 0,2 mm potřebné množství 80 – 100 mm dlouhých pásků v požadované šířce 0,6 – 0,8- 1,0 mm( dle potřeby ) po celé délce řezu !!!

Výroba dávkovače – “ ŠPIČKY “

     Z velkého množství nabídky akrylátových lepidel jsem zvolil lepidlo SUPER GLUE s červenou, 10 mm dlouhou ochrannou čepičkou. Plastový nástavec tohoto lepidla má příznivý kónus vhodný pro nasazení špičky, která je pro tento typ práce nenahraditelná. Špičku lze velmi rychle a jednoduše vyrobit z plastových tyček od lízátek, které mají vnitřní průměr otvoru ideálně 2 – 2,5 mm. Dalším výrazným rysem těchto tyček je, že se nedají k ničemu jinému použít – nejdou totiž lepit. Tyčku ohřejeme nad svíčkou a středně rychle dáme od sebe oba konce. Otvor, který tyčka má se tímto proporcionálně zúží a tak i v tom nejtenčím konci je vždy otvor. V širší části špičky přebytečný materiál oddělíme a špičku nasadíme na nástavec dodávaný k lepidlu. Pro práci s lepidlem doporučuji odkládat jej špičkou vzhůru a netlačit příliš na lepidlo, mohlo by svévolně vytékat. V případě, že se špička ucpe, lze ji skalpelem zkrátit, případně nasadit novou špičku.
     O pevnosti spoje svědčí i skutečnost, že takto lepené modely přežili bez úhony cestu vozem do Anglie a zpět.

Vlastní výroba profilů

     K vlastní výrobě je potřeba si vyrobit jednoduchý přípravek – “ schod “ Mě se osvědčily plastové výstražné značky o tloušťce 1 mm a rozměrech A 4. ( 295 x 210 mm). Jednu z  těchto značek rozpůlím na ½ a její delší hranu přesně do pravého úhlu zabrousím. Potom tuto polovinu přilepím na celou výstražnou desku tak, aby mi vznikl schod. ( Pozor při lepení na okraje, aby lepidlo nepoškodilo pracovní hranu “ schodu “).

Na “ schod “ z boku “ jsem přilepil proužek přesně řezaného plastiku a několika malými body akrylátového lepidla jsem jej přichytil se shora na hranu “ schodu “ Pozor lepení musí být velmi jemné, neboť se bude z této hrany demontovat tak, aby se budoucí profil ani “ schod “ nepoškodil.

K svisle přechycenému proužku plastiku jsem přiložil vodorovně další proužek a pomocí pravítka jej k němu přitisknul. Do vzniklého vnitřního pravého úhlu jsem zleva doprava pomalu, ale přesně dávkoval malé množství lepidla asi tak, jako kdybych “ svářel “.

Po zaschnutí, jestli jste pracovali čistě a přesně by se měl ze “schodu” dát sloupnout “ L “ profil.

Chceme-li zhotovit “ U “ profil, pracujeme stejně s tím, že k svisle přichycenému proužku “přivaříme“již vzniklý “ L “ profil. U “ C “ profilu je situace stejná, jen rozměry proužků jsou jiné.

Trochu jiná situace je u “ I “ profilu, neboť zde je nutné po celé délce vodorovného proužku podkládat podložku, o kolik chceme mít vystupující část “ I “ profilu. Také doporučuji pro větší pevnost a modelovost použít o něco silnější plastik vertikální části profilu.

S vyrobenými nosníky se dá potom přímo kouzlit. Je zde též sice možnost si nosníky různých profilů zakoupit, ovšem upozorňuji, že pro měřítko 1/76 a 1/72 vypadají poněkud neohrabaně a doporučil bych jejich použití spíše pro měřítka 1/35.

Při práci Vám přeji hodně trpělivosti a štěstí

Petr ”Dušín” Dušek