"Maskovací siť NATO – listnatá"

    Vzhledem ke skupině modelů, které právě dokončuji, sem byl nucen zabývat znázorněním ”moderní” listnaté maskovací sítě, používané něterými armádami NATO. Tento problém jsem diskutoval i na Missing Links Braille Scale foru, kde mi bylo navrhováno použití obvazů, některých druhů koření apod.

     Nakonec jsem však využil jiného materiálu a vyvinul následnou metodu jak listnaté sítě vytvořit. Nejdůležitější pro tvorbu sítí je materiál pro znázornění listů. Mě se podařilo nalézt velice jednoduché a levné řešení, protože k tomuto účelu používám hrubé pšeničné otruby, které snadno seženete v obchodech se zdravou výživou nebo přímo v obilném mlýně. Na obrázku níže můžete vidět, jak tento materiál vypadá.

     Tvorba vlastní sítě je velice jednoduchá. Požadovaná místa, na kterých chcete mít síť umístěnu, potřete ředěným Herkulesem a posypete uvedeným materiálem. Na některá členitější místa doporučuji nejprve potáhnout ubrouskovým papírem a pak teprve aplikovat posypový materiál. Po zaschnutí lepidla doporučuji místa se sítí přestříkat vodou a nechat znovu zaschnout. Barvení sítě můžete provést štětcem nebo přestříkat.

Výslednou maskovací síť můžete vidět na obrázcích níže.

 

Overlod