"Ostnatý drát"

     V současné době pracuji na několika jednoduchých diorámatech (vždy pouze tank a pár figurek) a tak jsem přemýšlel čím je trošku oživit. No a tak mě napadlo, že se opět pokusím zrealizovat zátarasy z ostnatého drátu.      

     S výrobou ostnatého drátu mám již určité zkušenosti. Testoval sem jeho výrobu pomocí nití, různých drátů a podobně, ale výsledek se mi nikdy moc nelíbil. Také jsem si zakoupil leptaný ostnatý drát od Extratecu, ale ten se mi bohužel zdá pro dané měřítko příliš robustní. Nakonec sem se vrátil ke klasickému materiálu tzn. drátu a vymyslel následující jednoduchou techniku. 

     Základním materiálem pro výrobu ostnatého drátu jsou dva druhy měděného drátku (tenčí a silnější). Silnější ”nosný ”drátek musí být tak silný, aby držel tvar, ale ne zas příliš silný, aby zhotovený ostnáč nebyl nemodelový. Tenčí ”ovíjecí” (např. z cívky) musí být naopak lehce ohebný. Tvorba ostnatého drátu spočívá v tom že ”ovíjecí” drátek navinete spirálově na drátek ”nosný”, tak jak vidíte na obrázcích níže (drátky jsou pro lepší viditelnost zvýrazněny)

   

     Trošku složitější je barvení měděného drátku, protože barva na něm ne a ne držet. Proto doporučuji zhotovený ostnáč přestříkat základovkou na kov (šedou ve spreji) a pak jen lehce přetřít ředěnou stříbřenkou. I pak je barva velice citlivá na oděr, proto je nutno s drátem manipulovat velice opatrně a po jeho aplikaci na patřičné místo případná odření znovu přetřít.

     I přesto, že se Vám možná zdá popsaná metoda příliš složitá, tak neváhejte a vyzkoušejte ji, zjistíte, že tomu tak není, výroba drátu je velice snadná a rychlá a výsledek je perfektní (tedy podle mého názoru).

Posuďte sami!

 

Overlord