Diamond T 969 A Wrecker

US.Army Red Ball Expres, 1944

Scratchbuilt 1/76

Dokumentace:

Technical manual T M 9-811

Verlinden Publications – Warmachines Plus 736 by Willi Peeters

Wheels &Track  No. 13

Vlastní fotografie z Arromanches 1994 a soukromé sbírka ve Vídňi

Model známého vyprošťováku jsem zhotovil dle vlastní výkresové dokumentace, T M 9-811 a fotografií jako scratchbuilt. Větší díl  součástek jsem vyrobil odlitím dvousložkové pryskyřice do lukoprenových forem ( viz Diamond T 975)

Postupoval jsem od zhotovení rámu, včetně nárazníků, listových per,  náprav,  kol,  kardanových hřídelí,  rozvodovky, převodovky, kompletního motoru, po prahy s blatníky, motorové přepážky, kryt a chladič motoru. Na podlahu jsem postavil otevřenou kabinu, sedadla, volant, pedály, páky řízení a další vybavení. Doplnil jsem detaily exteriéru - čelní sklo, držák plachty, zpětná zrcátka, světla, ochranné mřížky a další. Následovala výroba nástavby – korba, rám a ramena vyprošťovacího zařízení Holmes, včetně převodovky, převodů, ozubených kol, bubnů s lanem, teleskopických vzpěr s řetězy. Nástavbu jsem  vybavil dle příslušenství z T M 9-811 sekery, rýče, krumpáče, řetězy, lana , zjišťovací klíny, svářecí souprava, schránka na nářadí a další.  Model umístěný na podložce znázorňuje část stanoviště opravárenských dílen U.S. Army, s trochou nepořádku v okolí.

Kamuflážní schéma pochází z kampaně Red Ball Expres podzim 1944, barva Humbrol  M 117,  obtisky jsem si zhotovil stříkáním přes šablonu na hnědou lepící pásku, patina suchý štětec, zaprášení stříkáním Humbrol M 29.

Práce na modelu trvala cca 300 hodin.

Uvedený model se umístil na 3. místě mistrovství ČR 2002 a na 3. místě IMPS UK 2002.