Sovětské samohybné dělo SU76i

Měřítko: 1/76

Toto je resinový konverzní set SU-76i /kit #72-C-01/ od fy LEVA Productions  posazený na Panzeru III od Matchboxu. Technicky vzato tedy není v měřítku 1/72, jak deklaruje výrobce, ale 1/76. Zkoušel jsem ji posadit i na Pz.II od ESCI a i na něj by seděla. Konverze vypadající vcelku přesně obsahuje tři hlavní resinové díly /nástavbu, kanón s maskou a přídavný kryt na na masku/ a několik doplňkových drobností. Ostatní díly jsem doplnil ze svých zdrojů, např. nádrže z T-34 od ASCI atd. 

Použil jsem také kola a hnací ozubené kolo od ESCI a také velmi pěkné pásy od Revellu. Při kompletaci podvozku jsem ale zjistil, že pásy od Revellu nesedí na zuby kol od ESCI, protože jsou užší, a výsledek nevypadá dobře. Správně bych měl hnací kola zhruba od 2mm rozšířit.

V setu od Levy není žádný návod. Našel jsem však fotografie šesti různých SU-76i, které ukazují drobné rozdíly. Zvolil jsem klasický marking kořistního vozidla, model však nepředstavuje konkrétní předlohu. K barvení jsem požil barev Model Master a Tamiya.

Dočetl jsem se, že těchto zajímavých strojů bylo upraveno  několik set a nasazeno do bojů v roce 1943. Základem byly kořistní Pz.III a Stug.III, většinou získané u Stalingradu. Vzniklo i několik vozidel s podvozkem Pz.IV. Také Němci pravděpodobně několik strojů použili poté, co se jim dostaly do rukou.