LVT-1 Aligator 1/76 US Cast

 

Laskavostí kolegy Milana Vinše se mi dostala do ruky k recenzi a pozdějšímu využití resinová stavebnice prvního bojově nasazeného amtracku U.S.Marines LVT-1 Aligator od výrobce US Cast. Model znázorňuje první sériovou verzi vozidla s okny kabiny řidiče dále od sebe a výzbrojí jedním kulometem ráže .303


Název LVT-1 Aligator
Výrobce  US Cast, USA
Obal Vzhledem k tomu, že jsem model dostal k dispozici “z druhé ruky”, jsem původní obal výrobce neviděl a nemohu jej hodnotit.
Typ modelu resinový odlitek 
Kvalita

Model je velice jednoduchý, skládá se z pouhých 4 resinových odlitků – kompletního trupu, podvozkových skupin a kulometu ráže .303”. Kvalita odlitků je rozporuplná – na jednu stranu jsou na modelu velice pěkně znázorněné detaily ( podvozku, pásů, atd.), na druhou stranu najdeme na modelu, zejména na spodní části trupu velké množství nedolitých míst, někdy dost velkých rozměrů, a z vnitřní strany podvozkových skupin naopak velké nálitky resinu. Pro odstranění bublin a nedolitých míst je vzhledem k jejich rozsahu asi nejlepší celé dno korby přelepit tenkou destičkou plastu, nálitky však bude nutno odstranit broušením. Další chybou modelu je, že některé části ( blatníky, detaily pásů ) jsou příliš tenké a hrozí jejich poškození.

Největším problémem při stavbě modelu ( který ale je společný pro všechny resiny ) je fakt, že model zcela postrádá interiér kabiny řidiče. To co je zanedbatelné u tanku, je ale vážný problém u LVT-1, do jehož kabiny je možno 5 velkými okny dobře vidět. Naskýtají se dvě možnosti odstranění tohoto nedostatku – silné povahy mohou kabinu zcela odstranit a vyrobit novou z plastových destiček a v ní ztvárnit i interiér ( podle fotografií však dosti chudý ). Mnohem jednodušší a elegantnější řešení se nabízí těm, kdo si chtějí Aligatora postavit v snad nejefektnější verzi – jako vozidlo nasazené při tragické invazi na ostrov Betio v atolu Tarawa. Tato vozidla měla kabinu řidiče chráněnou dodatečně navařenými pancéřovými deskami, v nichž byly vyříznuty pouze malé úzké průzory. Tuto úpravu zvládne i méně zkušený modelář a výsledek bude naprosto přesvědčivý. Zbývá pouze zakrýt vchodové dveře do kabiny z přepravního prostoru – toto je možné provést imitací plachty, která je na fotografiích některých vozidel viditelná přehozená přes střechu kabiny. Kdo se rozhodne pro stavbu této verze, bude muset do přední části přepravního prostoru ještě doplnit dva kulomety ráže .5”

Tvarová shoda modelu s originálem je přesná, model je věrnou kopií.

Stavební návod Návod model neobsahuje. Sestavení dílů modelu je i bez návodu zřejmé.
Obtisky Co se týče zbarvení a markingu vozidla, tyto jsou velice jednoduché a zkušení modeláři, pro něž především je model určen, s nimi nebudou mít problémy.
Celkový dojem

 Jak jsem se zmínil výše, tento model je určen pro zkušené modeláře, kteří po odstranění popsaných nedostatků v něm získají velmi efektní a atraktivní exemplář do své sbírky. Dalším kladem modelu je jeho možnost začlenění do atraktivní diorámy z pacifického bojiště.