"Komm, schneller, komm…!"
 

Měřítko:  1/72

Dioráma je postaveno na základové desce ze sololitu o tloušťce 5 mm a rozměrech 13 x 18 cm, pasující přesně do dřevěného fotorámečku. Hrubý tvar terénu jsem nejprve vymodeloval ze směsi sádry, jemných dřevěných pilin, bílého lepidla a vody, po vytvrzení jsem terén dotvořil vodou ředitelným tmelem na dřevo značky Soudal, do kterého jsem otiskl stopy vinylovým pásem z modelu Pz.IV od ESCI. Stejný tmel jsem použil i k slícování kapličky, pro kterou jsem nejprve zadlabal otvor do terénu. Po zaschnutí tmelu jsem celý základ přestříkal sprejem Humbrol – Dark Earth a pak jsem se pustil do finiše pomocí pigmentů MIG Productions, se kterými jsem různě experimentoval (ředění terpentýnem, vodou, suché nanášení a následné přelakování...). Název tohoto dioráma je „Komm, schneller, komm…!“ („Pojď, rychleji, pojď…!“).

Použitá stavebnice: Sd.Kfz. 167 StuG IV (Late) - Dragon (Kit No. 7260)

Použité doplňky:

-          kovová hlaveň a úsťová brzda ABER (72L-14)

-          motor Extratech (EXK 72016)

-          boční pancíře Extratech (EXV 72008)

-          figurky Preiser (různé sady) a Revell (02515 German Artillery)

-          mula Airfix (01752 German Mountain Troops)

-          vůz Minimali Productions (No. 006 Farmers Cart)

-          barel, kanystry a trychtýř Attack (RE 72321)

-          kaplička Extratech (EXB 72001)

-          stromy Mobe (130013)

-          vlastní doplňky

      Vzhledem k tomu, že model nabízí varianty v provedení předních tažných ok, a protože jsem se chtěl vyhnout aplikaci Zimmeritu, musel jsem se nejprve rozhodnout, které úpravy provedu a ze kterého období bude můj StuG IV pocházet. Vzhledem k tomu, že model má na každé straně tři  podpůrné kladky pásů, jedná se o typ vyráběný od poloviny prosince 1944. Další úpravy a jejich data jsou: svislé trubkové výfuky (08/44), ukončení aplikace Zimmeritu (09/44), podpěra hlavně (11/44), kryty periskopů řidiče (11/44), zámek poklopu řidiče (11/44), nové tažné zařízení vzadu (prováděno polními dílnami od 12/44) a nová tažná oka vpředu (12/44) – ta ale nebyla plně zavedena do výroby ani do konce války a ani já jsem je nepoužil. Můj model tedy znázorňuje typ, vyrobený někdy od prosince 1944, sloužící na východní frontě na jaře 1945.

      Stavba modelu je naprosto bez problémů a přestože mám a priori nedůvěru k pásům vcelku, byl jsem překvapen jejich snadnou instalací a „ochotou“ akceptovat kyanoakrylátové vteřinové lepidlo. Otevřené kryty motoru mne zlákaly k instalaci „střev“ ze sady Extratech, ale podlahu pod motorem je ale nutno mírně zkrátit (cca o 2 mm), aby se celá sestava do motorového prostoru vešla. Boční pancíře jsou určeny pro stavebnici od Revellu/Matchboxu, ale dají se použít i na tento model, i když mám pocit, že sedí trochu vysoko (díky Milane za tento postřeh!). Antény jsou z chlupů z malířské štětky, proud tekoucího benzínu z průhledné tyčinky, vytažené nad plamenem, hadice z cínové pájky, kabely sluchátek velitele z měděných drátků.

      Model je natřen štětcem barvami Humbrol a Agama, wash olejovými barvami Mánes, rozpuštěnými v benzínu Zippo, ušpinění pigmenty MIG Productions. Figurky upravené z různých sad firmy Preiser a jeden dělostřelec od Revellu, mula je od Airfixu, vůz od Minimali Productions, trychtýř, barel a kanystry ze sady „German fuel set“ od Attacku.