FuSE 62 Würzburg Radar”   

Měřítko: 1/72

Stavebnice: Extratech

Poprvé jsem tento model zahlédl v polském časopise Model Fan, kde byl jeho č/b obrázek součástí článku českých kitech. Naštěstí se mi podařilo najít dvě fotografie skutečného radaru v publikaci  “Luftwaffe we Włoszech 1944” (L. v Itálii 44) od vydavatelství Militatia, takže jsem se rozhodl tento model sehnat a postavit si ho. Na jedné fotografií z Itálie je bohužel radar celý v hlubokém zákopu a radar na druhém snímku má jiný podvozek, než nabízí stavebnice. Domnívám se tedy, že kit ze stavebnice představuje starší provedení z počátečního období války.

Rozhodl jsem se proto pro alternativní řešení. Na Internetu jsem našel obrázek /snad dobový/ na kterém je radar Würzburg bez podvozku umístěn na dřevěné rampě.

 Začal jsem tedy stavbu. Zemina je ze sádry, stěny postavení a dřevěná rampa je z plastových destiček. Vertikální kůly jsou ze setu “příslušenství“ od ESCI. Požil jsem také pár dílů ze starého modelu plachetnice a kovové díly z východoněmecké dětské stavebnice, kterou jsem naštěstí nezahodil.:-)

Figurky jsou od Preiseru. Dvě stojící jsou z “Pilots and ground crew (72508)“, sedící je složená z nohou tankisty (set 72507) a těla a rukou pěšáka (set 72503). Figurky ve slunečních brýlích nárameníky z obyčejného papíru nabarveného na červeno – barva jednotek Flaku (protože Němci požívali radary k zaměřování PL dělostřelectva). Dvě letní skládací sedačky jsou ze setu Preiser 72508.

Vlastní radar je mým prvním multimediálním kitem. Ocenil jsem, že lepty Extratechu jsou silnější než například Partu. Doplnil jsme kabeláž a nahradil leptané držadlo nově vyrobeným z měděného drátku 0,3mm. Trochu jsme vylepšil i anténu (plastem a drátkem).

Vše je nabarveno barvami Humbrol, Radar H67, uniformy (Luftwaffe) H96.

Mockrát děkuji Milanovi a panu Kozderovi /Extratech/ za dodání náhradní paraboly.

Piotr Mostowiak, Polsko