"Poslední protiútok" Německo, jaro 1945

 

Měřítko: 1/72

Tak toto je naše velké dioráma! Pracujeme na něm s několika přestávkami již zhruba 4 roky a stále ještě není dokončeno.

Budovy jsou dílem Ziegeho. Jedná se kompletní novostavby vyrobené z kartonu, plastových desek a všeho možného, co se hodilo  (kovové trubičky, podstavce pro figurky obsluhy Nebelwerferu dod ESCI, papír, dřevo …..). Zdi byly následně okopírovány do silikonových forem a odlity z keramické hmoty.

Figurky vytvořil Oke. Většina jich vznikla úpravou figurek od fy Preiser. Zatím jich je dokončeno asi 70 a až bude dioráma dokončeno bude jich na něm více něž 120.  
Většinu modelů postavil Ziege, ale nejedná se o modely stavěné přímo pro toto dioráma. Na celém projektu pracujeme již dlouho, proto jsem se rozhodli ho představit na několika výstavách. Pro oživení jsem na něj tedy umístily alespoň několik modelů, i když na něj, tak jak je vidíte nepatří.   

Dioráma představuje hlavní třídu malého německého městečka, které již bylo obsazeno postupujícími Američany, které však vytlačil nečekaný německý protiútok. Narychlo sestavená směsice německých jednotek je tvořena Waffen-SS, Granátníky, Lidoví granátníci, polní jednotky Luftwaffe, parašutisté atd.  

Zatímco obrněnce pronásledují ustupujícího nepřítele, pěchota bere do zajetí pár zmatených Amíků a “čistí“ domy a park od těch, co se stihli ukrýt. Narychlo je evakuována nemocnice, protože všichni dobře vědí, že se Američané stejně brzo vrátí a konec je neodvratný ….