ŘOP - varianta B (vzor 1937) ”Řopík” 1/72

 

Stavebnice je z produkce firmy Samek Models, který jsem zakoupil přes http://forteg.cz . Pevnůstka samotná je sádrový odlitek. Součástí stavebnice je i vstupní mříž, drát na oka a také travní posyp, který se mi ale příliš nezamlouval, tak jsem pří stavbě použil jiný. Ostatní drobné doplňky (ostnatý drát, sloupky, terén atd.) jsou hand-maid. Ostnatý drát je umotán podle návodu v rubrice ”Tipy & Triky”. Vchod je mírně doladěn dle skutečné předlohy a doplněn o střílnu, hlídající vstupní mříž.

Terén je ze sádry a z vystýlky krabic na PC (nevím přesně, jak se ten matroš jmenuje - vypadá přibližně jako molitan, ale je tvrzenej). Celek je po několikadenním prosychání obarven obyčejnými školními vodovkami. Oka z drátu jsou zmatněna MattCoatem a spolu s ostatními "kovovými" doplňky dorezlé hnědou Humbrollkou (drybrush). Střílny jsou zelené (Humbroll) a opět dorezlé, tentokrát naopak hnědou vodovkou. Funguje to podobně jako ”washing”. Tráva je "přitupovaná" do loužiček vodou ředěného Herkulesu. Kůly z obarvených třísek jsou zasunuty a zalepeny do dírek vyvrtaných v hotovém podkladu. Ostnatý drát drží vteřinové lepidlo. Hotová krajinka kolem ”Ropíku” je zmatněna nástřikem MattCoatu.

Celý systém pevností včetně detailů a jednotlivých betonových srubu je nádherně popsán na stránkách: http://ropiky.hyperlink.cz .