Polský kulometný bunkr wz. 1939 dla 1c.k.m.

 

Použitý model: Polski schron bojowy wz. 1939 dla 1c.k.m. /Item No. 72001/ od MDS
Figurky: Preiser a ESCI

Jedná se o standardní polský bunkr. Podobná opevnění byla od léta 1939 stavěna v místech předpokládaného německého postupu. Tyto bunkry se pak v boji velmi osvědčily (např. Mlawa).

Moje dioráma zachycuje scénu z prvních dnů 2.sv.války. Opevnění je relativně nové, proto jsem ho natřel pouze světle šedou (Humbrol H 23 nebo 28 – číslo je nečitelné). K tomuto jsem použil obyčejný štětec. Vzhledem ke krátkému času je zemní val pokryt travou jen částečně. K imitaci písku jsem použil spoustu barvy H 94. Moje nejoblíbenější barva pro znázornění zeminy je H 72 (někdy kombinovaná s H 33). Na bunkr jsem doplnil úchyty pro maskovací síť (z měděného drátku 0,3 mm) a známky po bednění (z pásky Tamiya, dle návodu).

Vojáci: koncem třicátých let většina polských vojáků nosila boty a ovinovačky, ale některé jednotky, zejména záložní, chodily ve vysokých botách. V Armia Poznan (Poznaňská armáda) nosily vysoké boty členové kulometných jednotek. K nabarvení uniforem jsem použil barvu H 155, která je však v originále příliš tmavá, proto jsem jí zesvětlil bílou. Typické polské čepice zvané ”rogatywky” jsou vznikly úpravou z německých Feldmüze (originální čapka je snížená a vrchní čtverec je doplněn z plastu). Bohužel dnes jsou již “rogatywky” bohužel nahrazeny barety. Všechny figurky byli původně Němci. Dva vojáci v bílých košilích jsou od Preiseru. Desátník (dva bíle proužky na náramenících) stojící na bunkru je od ESCI (z kitu Opel Bliz with Flak 38). Pravděpodobně vyhlíží francouzské a britské posily.

Moje dioráma se jsmenuje “Silni, zwarci i gotowi!” - “Silní, svorní a připravení!”.